top of page
  • Zdjęcie autoraWasze Obrączki

O czym warto pamiętać przy wyborze obrączek ślubnych. Część 2 - materiał

Zaktualizowano: 4 dni temu

Najczęściej stosowanym materiałem przy tworzeniu obrączek ślubnych są stopy złota. Czemu stopy? Otóż nie wykonuje się biżuterii z czystego złota (jest zbyt miękkie), tylko z jego stopów z innymi metalami. Próba złota określa ilość czystego złota w stopie.

Próba 585 oznacza, że stop zawiera 585 części złota na 1000 (inaczej mówiąc w stopie jest 58,5% czystego złota).

Próba 750 oznacza, że stop zawiera 750 części złota na 1000 (inaczej mówiąc w stopie jest 75% czystego złota).

Stopy mogą różnić się kolorem dzięki różnym proporcjom dodanych do stopu metali (srebro, miedź, pallad, nikiel).

Dla przykładu stop z dużą zawartością srebra będzie żółty, z dużą zawartością miedzi różowy, z palladem lub niklem biały.

Tak zwane "czarne złoto" nie istnieje - w handlu pod tą nazwą pojawiają się obrączki z rożnych stopów złota pokrytych powierzchniowo czarnym rutenem.

Taka powierzchnia bardzo szybko ulega starciu i w naszej ocenie nie nadaje się do zastosowania w obrączkach ślubnych.


Obrączki można wykonać także z platyny. Platyna jest metalem o bardzo wysokiej temperaturze topnienia. Praca ze stopami platyny ma swoją specyfikę i jest trudna, co powoduję, że takie obrączki są droższe od obrączek ze stopów złota.


Czasem obrączki wykonuje się ze stopów srebra. Srebro jest wspaniałym materiałem, relatywnie tanim, co dla jednych może być wadą, dla innych zaletą.


Można także znaleźć oferty na obrączki ze stali chirurgicznej lub tytanu. To wytrzymałe materiały, lecz niezwykle tanie, Obrączki z tytanu i stali można kupić za kilkadziesiąt złotych na różnych portalach internetowych - czy taki materiał nadaje się na symbol związku małżeńskiego?


Inne propozycje spotykane w ofertach to włókno węglowe, szlachetne gatunki drewna, stal damasceńska, rzadkie metale, żywice, emalie, fragmenty meteorytów. Niektórzy wybierają..... tusz w postaci wytatuowanych na palcach obrączek ślubnych :)

Tak więc możliwości jest sporo!


Wszystkie te materiały mają swoje plusy i minusy (jak to w życiu bywa). Warto więc porozmawiać ze złotnikiem, który przybliży wszystkie aspekty wyboru materiału na obrączki.

W naszym przekonaniu - nic nie zastąpi, starego, poczciwego i uznanego złota.


Wasze Obrączki ze stali damasceńskiej i złota
Obrączki ze stali damasceńskiej i złota

3 wyświetlenia0 komentarzy

Comments


bottom of page