top of page
  • Zdjęcie autoraWasze Obrączki

Jeszcze o stopach złota używanego do tworzenia obrączek ślubnych

Czyste złoto łączy się z innymi metalami - tworząc jego stopy, aby uzyskać większą twardość i wytrzymałość oraz uzyskać żądaną barwę stopu.

Taki dodatek innych metali nazywamy w języku złotniczym słowem „ligura” lub „ligatura”. Polskie ustawodawstwo probiercze jako dodatek do złota dopuszcza metale: srebro, miedź, cynk, nikiel i pallad.

Stopy złota

Najpopularniejsze są stopy złota ze srebrem i miedzią, w zależności od użytych proporcji tych metali w stopie, uzyskują barwę od jasnożółtej przez różową do czerwonej.


Najpopularniejsze stopy złota używane do produkcji obrączek ślubnych to:


  1. Złoto 14-karatowe (585): Zawiera 58,5% czystego złota i 41,5% innych metali, takich jak srebro i miedź. Jest trwałe i bardziej przystępne cenowo niż wyższe karaty.

  2. Złoto 18-karatowe (750): Zawiera 75% czystego złota i 25% innych metali. Jest bardziej miękkie niż 14-karatowe, ale ma intensywniejszy kolor i jest bardziej luksusowe.

  3. Białe złoto: Zazwyczaj 14-karatowe lub 18-karatowe, ale z dodatkiem metali takich jak nikiel, pallad lub srebro, które nadają mu białą barwę. Często pokrywane rodem dla dodatkowego blasku.

  4. Różowe złoto: Zawiera miedź, która nadaje mu charakterystyczny różowy odcień. Może być 14-karatowe lub 18-karatowe.

  5. Zielone złoto: Zawiera srebro, które nadaje mu zielonkawy odcień. Jest mniej popularne, ale unikalne.



Barwa i skład stopów złota - obrączki ślubne
Barwa i skład stopów złota


Sporządzanie stopów złota.


Do sporządzania stopów złota należy używać tylko czystych metali, a więc czystego złota, czystego srebra, czystych (otrzymanych metodą elektrolityczną) miedzi, niklu lub cynku. Najczęściej bowiem przyczyną negatywnych własności mechanicznych stopów złota jest użycie do ich sporządzenia zanieczyszczonych metali. Zazwyczaj przyczyną kruchości stopów złota, prócz złej obróbki termicznej, jest zanieczyszczenie stopu nawet minimalną ilością ołowiu. Ołów do stopów złota dostaje się ze domu złotego, zanieczyszczonego lutem cynowym. Dlatego też przed stapianiem złom należy zawsze dokładnie opiłować lub zeskrobać.


0 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page