top of page
  • Zdjęcie autoraWasze Obrączki

Jubiler czy złotnik? Na czym polega różnica?

Klienci szukający usług złotniczych, obrączek ślubnych, pierścionków zaręczynowych, łańcuszków, punktów naprawy biżuterii wpisują często do wyszukiwarki słowo "jubiler",

frazy, takie jak na przykład - "jubiler Warszawa", "jubiler Kraków". Tak więc w szukanym wyrażeniu bardzo często pojawia się słowo "jubiler". Czy wiemy kim jest jubiler? Czym się zajmuje? Wreszcie czym różni się od złotnika?

Jubiler Jubiler przede wszystkim zajmuje się sprzedażą biżuterii oraz, ogólnie rzecz ujmując - wyrobów ze złota i srebra. Jubiler to także osoba, która tworzy i naprawia biżuterię, zajmuje się oprawą kamieni, często także ich szlifowaniem. Jubiler bardzo często jest właścicielem sklepu z biżuterią, w którym oprócz części sklepowej znajduje się także pracownia złotnicza.

Jubiler posiada wiedzę na temat kamieni szlachetnych, ich klasyfikacji i wyceny. Jubiler może prowadzić także sprzedaż wysokiej klasy zegarków, pereł, przedmiotów codziennego użytku wykonanych ze szlachetnych materiałów.

Złotnik

Złotnik to rzemieślnik, który zajmuje się wytwarzaniem, naprawą i konserwacją wyrobów z metali szlachetnych, takich jak złoto, srebro, platyna i inne. Te wyroby to: biżuteria, ale także przedmioty, takie jak sztućce, naczynia, czy ozdobne elementy wnętrz wykonane z metali szlachetnych.


Podsumowanie:

  • Złotnik koncentruje się na technicznym aspekcie tworzenia i naprawy przedmiotów z metali szlachetnych.

  • Jubiler zajmuje się zarówno tworzeniem, jak i sprzedażą biżuterii oraz kamieni szlachetnych, a także ich wyceną i certyfikacją. Zawód złotnika jest o wiele starszy. Zawód jubilera ewoluował z zawodu złotnika. Uważa się, że obecnie jubiler jest również złotnikiem - ponieważ posiada umiejętność obróbki metali szlachetnych - jednak złotnik nie musi być jubilerem, gdyż specjalizuje się on jedynie w produkcji i naprawie przedmiotów ze złota, nie zajmuje się wyceną i certyfikacją przedmiotów jubilerskich.


Żeby sprawę skomplikować można jeszcze wspomnieć o zawodzie projektanta biżuterii, który przeważnie jest złotnikiem wykonującym własne projekty. Są jednak projektanci, którzy projektując biżuterię współpracują ze złotnikami realizującymi ich pomysły. Projektant biżuterii powinien mieć pojęcie na temat technologii złotniczych, nie musi jednak być "mistrzem" w tym rzemiośle.


Jubiler Warszawa
Jubiler czy złotnik?


1 wyświetlenie0 komentarzy

Comments


bottom of page