top of page
  • Zdjęcie autoraWasze Obrączki

Na której ręce i na którym palcu nosi się obrączkę?

W Polsce obrączkę ślubną przeważnie zakłada się na serdeczny palec prawej ręki. Ta tradycja jest wspólna dla krajów wschodnioeuropejskich, takich jak Ukraina, Rosja, czy Litwa, ale także dla Austrii, Bułgarii, Chile, Danii, Grecji, Hiszpanii, Indii, Niemiec, Norwegii oraz Wenezueli.

Dla odmiany w Brazylii, Czechach, Egipcie, Francji, Iranie, Irlandii, Kanadzie, Meksyku, Słowacji, Słowenii, Turcji, USA, Wielkiej Brytanii oraz we Włoszech, obrączkę ślubną najczęściej nosi się na serdecznym palcu lewej ręki.

Warto jednak pamiętać, że wybór ręki i palca może być również kwestią indywidualnych preferencji pary, nie należy się przejmować zwyczajami, czy tez przesądami. Zauważcie, że osoby praworęczne noszące obrączkę ślubna na lewej ręce, automatycznie ją "oszczędzają" i chronią od uszkodzeń. Czy noszenie więc obrączki na lewej ręce nie warte jest rozpatrzenia?


Dlaczego obrączkę nosi się na palcu serdecznym?

To czy na lewej, czy na prawej dłoni należy nosić obrączkę może być kwestią lokalnej tradycji w różnych miejscach na świecie, to niezależnie od kontynentu, kraju, wyznania przeważnie obrączkę ślub nosi się na palcu serdecznym. Podobno wynika to z przekonania starożytnych Egipcjan, że właśnie w tym palcu serdecznym znajduje się zakończenie żyły, która swój początek ma w sercu. Żyła ta zwano żyłą miłości. Noszenie obrączki na lewej dłoni na palcu serdecznym miało zagwarantować małżonkom długie, zdrowe życie pełne miłości.


Na którym palcu nosi się obrączkę slubną?
Obrączkę nosimy na palcu serdecznym

5 wyświetleń0 komentarzy

Comments


bottom of page