top of page
  • Zdjęcie autoraWasze Obrączki

Stopy złota

Czym są stopy złota i czym różnią się od siebie?

Odkąd odkryto możliwość mieszania ze sobą różnych metali nie wykonuje się biżuterii z czystego złota ponieważ jest zbyt miękkie.

Mamy kilka różnych prób stopów złota. Próba określa zawartość czystego złota w stopie. Najpopularniejsze, a także polecane przez nas próby stopów to:

Próba 585 oznacza, że stop zawiera 585 części złota na 1000 (inaczej mówiąc w stopie jest 58,5% czystego złota). Stop próby 585 określa się także jako złoto 14-to karatowe.

Próba 750 oznacza, że stop zawiera 750 części złota na 1000 (inaczej mówiąc w stopie jest 75% czystego złota). Stop próby 750 określa się także jako złoto 18-to karatowe.

Stopy mogą różnić się kolorem dzięki różnym proporcjom dodanych do stopu metali (srebro, miedź, pallad, nikiel).


Kolory stopów złota.

Kolory stopów złota wynikają głównie z rodzaju i proporcji metali, które są dodawane do czystego złota. Złoto w czystsze formie (próba 999 - złoto 24-ro karatowe) ma ciemnożółty kolor. Aby uzyskać różne kolory i odcienie, a także poprawić właściwości mechaniczne złota, dodaje się do niego inne metale. Dodatki tych metali wpływają na kolor i odcień stopu złota:

  1. Żółte złoto: Tradycyjny żółty kolor złota uzyskuje się przez dodanie srebra (Ag) i miedzi (Cu). Proporcje wynikające z rożnych receptur te mogą być inne, ale (przykładowo) przeważnie w stopie 18-to karatowym jest około 75% złota, 12,5% miedzi i 12,5% srebra.

  2. Białe złoto: Białe złoto powstaje przez dodanie metali białych, takich jak nikiel, pallad lub platyna. Te białe metale niejako "narzucają" stopom własny kolor.

  3. Różowe złoto: Różowy odcień, tak charakterystyczny dla wyrobów radzieckich i rosyjskich osiągamy się przez dodanie większej ilości miedzi. Na przykład - w stopie 18-to karatowym różowego złota jest około 75% złota, 20% miedzi i 5% srebra.

Egzotyczne kolory stopów złota:

  1. Zielone złoto: Zielony odcień uzyskuje się przez dodanie do stopu niewielkich ilości kadmu.

  2. Niebieskie i fioletowe złoto: Tak niespotykane kolory otrzymujemy przez dodanie pierwiastków takich jak ind lub aluminium. Są to bardzo egzotyczne i delikatne stopy nadające się do specjalnych zastosowań - nie związanych z biżuterią.


Czarne złoto.

Nie istnieje czarny stop złota. To określenie handlowe i marketingowe.Efekt czarnego koloru uzyskuje się przez pokrycie stopu czarnym rutenem.

Niestety ten efekt jest nietrwały i przez nas polecany tylko w bardzo specyficznych projektach obrączek ślubnych.


ółty stop złota powstaje ze złota, srebra i miedzi
Zółty stop złota powstaje ze złota, srebra i miedzi

3 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page